rabatina1

registro: 07/12/2015
Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły.
Pontos164mais
Manter o nível: 
Pontos necessários: 36
Último jogo
Bingo

Bingo

Bingo
59 minutos h

Święto "Dziadów" ...w" Halloween"..

31 października - święto tego dnia już od kilku dobrych lat kojarz nam się z Halloween. Zwyczaj urządzania nocy strachów przyszedł do nas z USA i z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny. Okazuje się jednak, że w Polsce mamy własną uroczystość ku czci duchów, która przypada właśnie na 31 października. 
Jest  to data, w którą przypadają Dziady. Ta uroczystość jest bardzo stara, gdyż pochodzi jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Dziady to obrzęd, którego celem było nawiązywanie relacji z duszami przodków. 31 października duchy miały wracać do swoich dawnych siedzib. Żywi starali się zaspokoić potrzeby błąkających się dusz, by zapewnić sobie ich przychylność. Obrzęd Dziadów został unieśmiertelniony w słynnym dziele Adama Mickiewicza.
Co ciekawe, można zauważyć wiele podobieństw między Dziadami a Halloween. Tworzono na przykład kraboszki, czyli specjalne maski symbolizujące zmarłych. Zwyczaj tworzenia masek czy dyń z wyciętymi oczami i ustami znamy też z zachodniego święta strachów.
evelineaerato-dziady.jpg
Jesienne Dziady nazywano też Nocą Zaduszkową.
W tym czasie żyjący starali się ugościć i nakarmić dusze zmarłych - specjalne uczty przygotowywano zazwyczaj w domach lub na cmentarzach. Rozpalano ogniska, dzięki którym przodkowie mogli się ogrzać i nie zabłądzić w drodze do swojego dawnego domu swoich bliskich. Wierzono także, że wędrowni żebracy mają kontakt ze światem pozagrobowym, dlatego ofiarowywano im jedzenie lub pieniądze, z prośbą o modlitwę. 
https://www.youtube.com/watch?v=O6iblXrXHpk

W niektórych regionach Polski wciąż kultywuje się obrzędy związane ze świętem Dziadów. Poza tym modne stają się imprezy organizowane 31 października właśnie z okazji Dziadów.